Doprava zdarma od 129 €
Doprava zdarma od 129 €
Vrátenie do 30 dní
Vrátenie do 30 dní
Viac ako 17.000 produktov
Viac ako 17.000 produktov

Tenisová raketa Wilson Pro Staff Precision XL 110

55,00 €

Odporúčaná maloobchodná cena

53,90 € Ušetríte 2 %
Váha: 309
Veľkosť hlavy (cm2): 710
Vyváženosť: 325
Vzor výpletu: 16/19
Kód výrobcu: WR080310
Nakupuj a šetri s
Vernostným Programom
Odosielame do 3 dní
53,90 € Wilson Pro Staff Precision XL 110
  ST81694.1
Wilson Pro Staff Precision XL 110 - čierna/červená Tenisová raketa Wilson Pro Staff Precision...viac

Wilson Pro Staff Precision XL 110 - čierna/červená

Tenisová raketa Wilson Pro Staff Precision XL 110 - Black/Red je ideálnou voľbou pre tých, ktorí pri svojej hre oceňujú silu a presnosť. Tento dynamický model je špeciálne navrhnutý na zlepšenie vašej hry, či už ste rekreačný hráč alebo niekto, kto sa túži stať profesionálom.

Vynikajúce vlastnosti pre optimálnu hru

Tento model Wilson Pro Staff, vyrobený s dokonalou kombináciou presnosti a sily, ponúka zvýšený účinok pri každom údere. Zväčšená veľkosť hlavy poskytuje úderový bod zameraný prevažne na stred ("sweetspot"), vďaka ktorému sa vaše údery budú povznášať, takže údery mimo stredu budú menej penalizované a zároveň vám poskytnú väčšiu silu a kontrolu.

Elegantný dizajn, výrazné farby - Echo of Authority

Vďaka čierno-červenému dizajnu táto seniorská tenisová raketa nielen funguje - na kurte robí dojem. Hoci jej hlavnou farbou je výrazná červená, je doplnená čiernou a vytvára tak odvážnu, energickú a agresívnu estetiku, ktorá vynikne v každom zápase. Stelesňuje vašu vášeň pre hru a zodpovedá vašim oddaným skúsenostiam.

Výkon zameraný na silu

Model Wilson Pro Staff Precision XL 110 posunie vašu hru na vyššiu úroveň. Je navrhnutý pre tých, ktorí túžia po väčšej sile svojej hry. Predĺžená dĺžka rakety vám umožňuje údery z veľkej vzdialenosti, poskytuje extra dosah pri úderoch po zemi, čo je výborná voľba pre tých, ktorí chcú svojmu súperovi uchmatnúť body a udržať ho na uzde.

Číslo produktu: ST81694.1
Farba: Čierny, Červený
Kód výrobcu: WR080310
Váha: 309 ? viac
Veľkosť hlavy (cm2): 710 ? viac
Vyváženosť: 325 ? viac
Vzor výpletu: 16/19 ? viac
Dĺžka: 69,2 ? viac
Materiál: hliník
Výplet: áno
Obal: nie
Tlmítko: nie
Ako vybrať tenisovú raketu? Aká tenisová raketa bude pre mňa tá pravá? Takú otázku si kladie...viac
Tenisová raketa – čo treba zvážiť pri výbere?

Ako vybrať tenisovú raketu?

Aká tenisová raketa bude pre mňa tá pravá? Takú otázku si kladie každý začínajúci tenista. Tenisová raketa nie je niečo, čo si kupujete príliš často – raz za pár (niekedy aj tucet) rokov. Veľa parametrov rakety ovplyvňuje potešenie a radosť z hrania tenisu. Popis hlavných parametrov rakety by mal byť uvedený na jej ráme (na rôznych miestach - záleží na výrobcovi), často sú však neúplné a zle čitateľné, najmä pre začínajúcich hráčov. Pre ľahší výber správnej rakety aj pre „čítanie“ jej parametrov uvádzame nižšie hlavné vlastnosti, na ktoré si musíte dať pri nákupe rakety pozor, aby čo najviac zodpovedala individuálnym schopnostiam a potrebám hráča.

Veľkosť a tvar hlavy

Rakety majú rôzne tvary a rôzne veľkosti hlavy. Čo sa týka tvaru hlavy, neexistuje jednoznačné posúdenie, ktorý tvar je dokonalý a odporúčaný pre adekvátnu skupinu hráčov. Väčšina hláv má tvar „klasického vajca“. Používame určité klasifikačné pravidlá na popis veľkosti hlavy rakety. Veľkosť hlavy rakety je uvedená v centimetroch (palcoch) štvorcových a vzťahuje sa na plochu hlavy rakety. Veľkosť hlavy rakety je zodpovedná za silu a presnosť úderu.

Existujú tri základné veľkosti hlavy rakiet:

 • Midsize (malá) - 85-93 štvorcových palcov
 • Midplus (stredný) – 94 – 103 štvorcových palcov
 • Oversize (veľká) - cez 104 štvorcových palcov
Čím väčšia je hlava rakety, tým väčšia je sila úderu. Hráč preto bude musieť vynaložiť menej vlastnej sily, aby odpálil loptičku na druhú stranu ihriska. Navyše u rakiet s veľkou hlavou je väčšia tzv. „sweet spot“, čo je centrálne pole výpletu, ktoré zaisťuje optimálny zásah loptičky. Raketa s menšou hlavou má za následok, že je loptička vypružená menšou silou, takže hráč musí do každého úderu vložiť viac sily. Malá hlava dáva oveľa väčšiu schopnosť ovládať loptu a presnosť úderu.

Záverečné odporúčania:

 • Začiatočníci – by mali hľadať hlavy od 660 štvorcových centimetrov (102 štvorcových palcov)
 • Stredne pokročilí hráči - hlavy o veľkosti od 645-690 štvorcových centimetrov (100-107 štvorcových palcov)
 • Pokročilí hráči - veľmi individuálne, ale obvykle hlavy s povrchom 645 štvorcových centimetrov (100 štvorcových palcov) a menšie

Dĺžka rakety

Dĺžka rakety je vzdialenosť od základne rukoväte ku koncu hlavy rakety. Štandardná raketa pre dospelých je 68,58 cm dlhá (27 palcov) a má zďaleka najväčšie zastúpenie na trhu. Predĺžené rakety (aj o pár centimetrov viac) majú zvýšený dosah a silu a poskytujú lepšie podanie a rotáciu loptičky. Poskytujú však zníženú kontrolu nad loptou. Horšia manévrovateľnosť predĺžených rakiet je obzvlášť viditeľná pri hre blízko siete. Štandardné rakety sú dynamickejšie. Rakety kratšie ako štandardné sú juniorské rakety. Pri výbere rakiet pre deti sú dôležitým faktorom fyzické proporcie dieťaťa. Výška a váha dieťaťa môže prispieť k tomu, že fyzicky dospelé deti by mali používať rakety o niečo dlhšie, než odporúča výrobca.

Klasifikácia podľa dĺžky rakety:

 • 27 palcov (68,58 cm) a väčší - pre dospelých tenistov
 • 26 palcov (66 cm) – pre deti 10-12 rokov alebo 136-146 cm vysoké
 • 25 palcov (63,5 cm) – pre deti 8-10 rokov alebo 128-136 cm vysoké
 • 23 palcov (58,5 cm) – pre deti 6-8 rokov alebo 120-128 cm vysoké
 • 21 palcov (53,5 cm) – pre deti 5-6 rokov alebo 112-120 cm vysoké
 • 19 palcov (48,5 cm) – pre deti 4-5 rokov alebo 100-112 cm vysoké

Hmotnosť tenisovej rakety

Veľmi dôležitý faktor pri výbere správnej rakety. Hmotnosť „dospeláckej“ rakety sa môže pohybovať medzi viac ako dvoma stovkami a viac ako tromi stovkami gramov. Tento parameter je primárne zodpovedný za stabilitu. Čím vyššia hmotnosť, tým väčšia stabilita rámu. Mali by sme si pamätať, že čím ťažšia raketa, tým ťažší je švih. Je nutné zvoliť takú raketu, ktorá nebude príliš ťažká a umožní nám dobrú manévrovateľnosť.

Zhrnutie:

 • Začiatočníci - mali by hľadať rakety, ktoré uľahčujú švih. Muži - váha rakety by sa mala pohybovať v rozmedzí 270-290 gramov, ženy - 250-270 gramov.
 • Stredne pokročilí hráči - mali by cieliť na rakety s hmotnosťou 280-300 gramov.
 • Pokročilí hráči - väčšinou volia rakety nad 300 gramov, niekedy s možnosťou individuálneho zvýšenia hmotnosti rakety pomocou závažia (olovenej pásky) pripevnených k rámu.

Vyváženie tenisových rakiet

Vyváženie rakety udáva ťažisko rakety. Meria sa v centimetroch od konca rukoväte k vrcholu hlavy. V tomto ohľade možno rakety rozdeliť na: Head-Heavy-HH, Head Light-HL, Evenly Balanced-EB. Dve rakety s rovnakou hmotnosťou, ale rozdielnym vyvážením, nám dávajú počas hry úplne iný pocit. Rakety s ťažiskom posunutým smerom k rukoväti majú ľahšiu hlavu a sú lepšie ovládateľné. Sú vynikajúce pri hre blízko siete. Rakety s vyvážením Head-Heavy obvykle patria do skupiny ľahkých rakiet. Posun ťažiska smerom k hlave má za následok menej energie potrebnej pre silný úder. Tento typ rakety umožňuje dynamický „švih“ počas hry. Určené skôr pre začiatočníkov. Vyvážené rakety majú rovnomerne rozloženú hmotu. Ponúkajú hráčom vyváženú silu a kontrolu úderov. Rakety s vyvážením Head Light sú obvykle ťažké rakety. Ich hlavy sú ľahšie. Výsledkom je menej dynamický „švih“, ale lepšie kontrolované údery. Tento typ rakety volia najčastejšie pokročilí hráči.

Švihová váha (swingweight) tenisové rakety

Swingweight je pocit váhy rakety počas celého švihu. Tento parameter závisí od váhy rakety, vyváženia a aerodynamiky (veľkosť hlavy). Voľba na základe tohto parametra závisí na hráčovej fyzickej kondícii a sile:

 • Silný, atletický hráč - vysoká švihová váha.
 • Hráč strednej postavy - stredná švihová váha.
 • Slabá, slabá postava - nízka švihová váha.

Tuhosť rámu rakety

Tuhosť rakety, miera deformácie rámu pri kontakte s loptičkou, sa meria v jednotkách RA. Tuhšie rakety umožňujú silnejšie údery, ale spôsobujú väčšie namáhanie zápästia. Flexibilné rakety poskytujú väčšiu kontrolu nad loptou a menej namáhajú zápästie.

Klasifikácia podľa pružnosti rámu rakety:

 • Flexibilné rámy < 60 RA – menšia sila úderu, menej vibrácií ovplyvňujúcich zápästie
 • Stredná flexibilita rámu 60-69 RA – kompromis medzi pružným a tuhým rámom rakety
 • Tuhý rám >70 RA – väčšia sila úderu, viac vibrácií prenášaných na zápästie.

Profil rámu rakety (hrúbka)

Rámy rakiet majú rôznu hrúbku. Niektoré majú rovnakú hrúbku po celej dĺžke, zatiaľ čo iné sa líšia. Rámy je možné podľa profilu rámu rozdeliť do troch skupín:

 • Tenké rámy < 23 mm - lepší pocit a menšia sila a tlmenie. Rakety s pomerne malou veľkosťou hlavy, ťažké. Pre pokročilých hráčov s plným švihom.
 • Stredné rámy 23-25 mm - univerzálne. Asi 23 mm pre pokročilých hráčov, asi 25 mm pre začínajúcich tenistov so stredne veľkým švihom
 • Hrubé rámy >25 mm - horší pocit, vyžaduje málo vlastnej sily, pre hru s krátkymi švihmi. Pre začínajúcich hráčov so zlou technikou, pre starších tenistov, s drobnými poraneniami ruky. Obvykle sa jedná o rakety vylepšené o pokročilú redukciu vibrácií, ktorá funguje pri údere.

Dizajn tenisových rakiet

Ešte pred pár desiatkami rokov sa tenisové rakety vyrábali z dreva a postupom času sa začal používať hliník. Hlavnou chybou bola ich váha, ktorá sťažovala manévrovanie, obmedzovala pohyb a bohužiaľ viedla k mnohým zraneniam. Postupom času sa technológia výroby tenisového vybavenia zdokonaľovala.

V súčasnej dobe sa tenisové rakety vyrábajú z:

 • hliníka,
 • grafitových kompozitov (grafit, teda uhlíkové vlákno, s prímesou hliníka),
 • čistého grafitu,
 • grafitu s prímesou materiálov ako je Kevlar, Bor, Titan.

Hliníkové rakety sú najpružnejšie, ale aj ťažké a prenášajú na zápästie množstvo vibrácií. Nie sú preto príliš obľúbené medzi hráčmi, ktorí skôr volia rakety z grafitových kompozitov, iba z grafitu, alebo s už spomínanými prídavnými materiálmi (Bor, Kevlar), ktoré zaisťujú ľahkosť a odolnosť rakety. Výrobcovia tenisových rakiet majú svoje vlastné obchodné názvy pre materiály a technológie používané pri výrobe ich vybavenia.

Hustota výpletu rakety

Najbežnejšia hustota strún je 18/20 a 16/19 (pomer zvislé a vodorovné). Existujú aj ďalšie typy ako: 18/19, 16/18, 14/18. V závislosti na výrobcovi môžu existovať rôzne prevedenia. Vzhľadom na hustotu výpletu môžeme rozlíšiť dve základné usporiadania: Otvorená hustota strún (menej strún, napr. 16/19) a uzavretá hustota strún (husté usporiadanie strún, napr. 18/20)

Otvorená hustota výpletu:

 1. Vyššia sila, ale menšia kontrola lopty,
 2. Väčšia deformácia výpletu v mieste kontaktu,
 3. Dáva lopte väčšiu rotáciu,
 4. Má negatívny vplyv na životnosť výpletu (rýchlejšie opotrebenie výpletu vďaka ľahkému pohybu výpletu v rakete),
 5. Menšia „tuhosť“ výpletu,
 6. Väčší „sweet spot“ – ideálna oblasť úderu

Uzavretá hustota výpletu:

 1. Menšia sila, ale lepšie ovládanie,
 2. Menšia deformácia výpletu rakety a tým menšia dynamika hry,
 3. Vyššia odolnosť struny (potreba vypletať menej často, kvôli menšej tendencii k praskaniu). Čo vyplýva zo skutočnosti, že pohyb struny v „hustom“ výplete je obmedzený,
 4. Menej „rotácia“,
 5. Menší „sweet spot“ – ideálna oblasť dopadu.

Odporúčané napätie výpletu

Výrobcovia uvádzajú napätie výpletu (merané v kilogramoch), ktorým odporúčajú vypletať svoje rakety. Obvykle sú tieto informácie umiestnené na ráme rakety. Vysoké napätie struny poskytuje lepšiu kontrolu nad loptou, ale znižuje dynamiku a rotáciu. Navyše zvýšenie napätia výpletu spôsobuje menší herný komfort, v dôsledku nepriaznivejšieho účinku úderu sa loptička prenesie cez rám rakety na - všeobecne povedané - telo hráča. Slabšie napätie výpletu znižuje kontrolu nad loptičkou (často prirovnávané k efektu katapultu). Získame však vyššiu dynamiku úderu a rotáciu, pretože loptička je na výplete dlhšiu dobu a viac sa „zahryzne“ do rakety.

Veľkosť rukoväte (gripu) tenisové rakety

Dôležitým detailom je správne prispôsobenie veľkosti (obvodu) rukoväte rakety ruky hráča. Na rakete by mali byť informácie týkajúce sa veľkosti rukoväte rakety. Americká metóda popisuje obvod rukoväte číslami 0 až 5 (často sa pridáva písmeno L alebo G), zatiaľ čo anglická metóda popisuje veľkosť rukoväte v palcoch od 4 do 4 5/8 palca. Veľkosť L(G) 0 zodpovedá 4 palce, L(G) 1 - 4 1/8 palca, L(G) 2 – 4 1/4 palca, L(G) 3 – 4 3/8 palca, L(G) 4 – 4 1/2 palca, L(G) 5 – 4 5/8 palca. Správny úchop je ten, pri ktorom ste schopní vložiť ukazovák druhej ruky medzi končekmi prstov a eminenciu palca (mäkká mäsitá oblasť v spodnej časti palca). Najbežnejšie veľkosti gripov sú L(G) 3 a L(G) 4. Malé ženy by si mali vybrať grip veľkosti L(G) 1. Mladí ľudia, ženy a malí/strední muži (teda ľudia s pomerne krátkymi prstami) by mali používať úchopy veľkosti L(G) 2, zatiaľ čo vysokí ľudia (s dlhými prstami) by mali používať úchopy L(G) 4 alebo L(G) 5 veľkosť. Pokiaľ si nie ste istí, či zvoliť napr. 3 alebo 4, prosím, pamätajte, že je bezpečnejšie kúpiť rakety s tenším gripom a zosilniť ich pomocou omotávky - overgrip. Firma Head bola prvou spoločnosťou, ktorá použila tzv. „výmenné gripy“, takže si grip môžete zosilniť alebo zoštíhliť podľa svojich potrieb.

Na záver

Na trhu existujú desiatky výrobcov rakiet, každý z nich vyrába stovky modelov tenisových rakiet. Každý rok sa na pultoch objavujú nové a nové modely rakiet – s novými technológiami a novými farbami. Pravidlá výberu vhodnej rakety však môžu byť zjednodušené, najmä pre začiatočníkov, pre ktorých to môže byť prvá raketa v živote. Zjednodušenie výberu je dôležité, pretože správny výber môže určiť, či pri tenise zostanete a budete ním tráviť svoj voľný čas. Na základe vyššie popísaných charakteristík parametrov rakiet by sa mali nováčikovia pri výbere rakety riadiť nasledujúcimi pokynmi:

 • veľké hlavy presahujúce 660 cm štvorcových (alebo 645 cm štvorcových)
 • štandardná dĺžka, t.j. 68,58 cm alebo mierne predĺžená (1-2 cm)
 • ľahké rakety nepresahujúce 280 gramov
 • balans na hlave rakety, t.j. nad 34-35 cm
 • nízka swingweight (pocit hmotnosti počas celého švihu)
 • skôr tvrdý rám (nad 70 RA) alebo stredne flexibilný (60-69 RA)
 • profil rámu rakety približne 25 mm alebo viac
 • rámová konštrukcia obohatená o prímesi grafitových kompozitov a ďalších moderných, ľahkých, odolných materiálov s technológiami umožňujúcimi tlmenie vibrácií pri náraze
 • otvorené usporiadanie strún
 • odporúčaná napínacia sila podľa odporúčania výrobcu, stredná alebo podpriemerná
 • individuálne nastavená veľkosť rukoväte (pamätáme, že správny úchop je ten, keď je ukazovák druhej ruky umiestnený medzi palec a končeky prstov ruky držiacej raketu)

 

  Grip je časť tenisovej rakety, ktorú drží tenista - rukoväť....viac

 Grip je časť tenisovej rakety, ktorú drží tenista - rukoväť. Veľkosť gripu určuje jeho obvod. Na začiatku tenisového dobrodružstva máme často problémy s výberom správnej veľkosti gripu. Nižšie vám predstavíme riešenie tohto problému.

 americké značení

[inch / ≈ cm]

evropské značení
4 / ≈ 10   0
4 1/8 / ≈ 10,4 1
4 1/4 / ≈ 10,8 2
4 3/8 / ≈ 11 3
4 1/2 / ≈ 11,4 4
4 5/8 / ≈ 11,8 5

 

Nenájdete tu presné označenie veľkosti rukoväte v centimetroch. Aby sme to uľahčili, previedli sme palce na centimetre, aby sme vám pomohli vybrať správnu veľkosť. Bude sa vám hodiť, keď si raketu nebudete môcť vyskúšať v predajni, napr. keď si chcete kúpiť raketu v internetovom obchode.

Informácie o veľkosti gripu sa zvyčajne nachádzajú na jeho spodnej časti. Veľkosť úchopu je veľmi dôležitá, ale na rozdiel od veľkosti hlavy, nie preto, že rôzne veľkosti dávajú počas hry rôzne efekty. Obvod úchopu musí presne zodpovedať veľkosti ruky hráča, len tak si hráč môže byť istý, že jeho úchop bude pevný, raketa bude v ruke stabilná a zápästie nebude presilené.

 

Prvý spôsob je možné vykonať bez rakety, za pomoci pravítka.

1. Vyrovnajte ruku a zmerajte vzdialenosť od jej stredu po koniec prstenníka.

2. Výsledok treba porovnať s tabuľkou veľkostí, ktorú sme uviedli vyššie, akú veľkosť gripu si mám vybrať.

raczka2lGsws3NSp1khS

 

Druhý spôsob pri ktorom si môžeme overiť, či je pre nás určitý úchop dobrý, bude fungovať len vtedy, ak máme na výber z niekoľkých rakiet s rôznymi veľkosťami úchopu. Ak žiadnu nemáte, vždy môžete použiť raketu svojho priateľa a zistiť, či je pre vás jeho úchop dobrý.

1. Uchopte raketu ako na obrázku vyššie.

2. Ak sa ukazovák druhej ruky zmestí medzi dlaňovú časť palca a končeky prstov, znamená to, že úchop má správnu veľkosť.

3. Ak je medzi dlaňovou časťou palca a končekmi prstov príliš veľa miesta a ukazovák tento priestor nevyplní, znamená to, že úchop je príliš veľký a mali by ste zvoliť úchop s menším obvodom.

4. Ak sa vám nezmestí ukazovák, znamená to, že úchop je príliš malý a mali by ste zvoliť raketu s väčším obvodom.

raczkajwdBCCmxRNScD

 

Objednávate v mene spoločnosti registrovanej v EÚ, preto sa ceny vašej objednávky v našom obchode zobrazujú bez DPH. Po objednaní dostanete spolu s tovarom faktúru s 0% DPH