Ako si vybrať tenisový výplet?
Ako si vybrať tenisový výplet?
V tenisovom svete sa hovorí, že motorom rakety je tenisový výplet. Je v tom veľa pravdy. Typ výpletu a napätie, merané v kilogramoch (v rozmedzí cca 20-30 kg), ktorým je výplet navlečený, silne určia spôsob hry s raketou. V súčasnosti je čoraz bežnejšie nájsť úplne nové rakety bez výpletu. Dôvodom je, že každý tenista by si mal aj tak vybrať výplet a zvoliť si napätie, ktorým by výplet mal vypletať podľa svojich preferencií. Často je vhodné po kúpe rakety vymeniť pôvodný výplet (ak ho raketa má) za nový, pretože napätie, ktorým je raketa navlečená vo výrobe (a čas, ktorý odvtedy uplynul) môže spôsobiť, že s raketou sa nehrá najlepšie, aj keď je vybratý správny výplet pre schopnosti hráča. Výber výpletu by mal byť založený na jeho pružnosti a hrúbke. Napätie, s ktorým by mali byť rakety vypletené, zvyčajne určuje výrobca. To závisí predovšetkým od pevnosti rámu rakety.
Tenisové výplety by sa mali často a pravidelne meniť. Ako často by sa mala struna meniť, závisí od sily hráča, intenzity hry, hrúbky struny, typu lopty (ťažké loptičky spôsobujú rýchlejšie prasknutie struny), náhodnosti (nečistý úder tesne vedľa rámu rakety), vlhkosť výpletu (prírodné výplety vyrobené zo zvieracích čriev sú obzvlášť citlivé na prasknutie). Vo všeobecnosti platí, že struna by sa mala vymeniť aspoň raz za rok, aj keď nie je prasknutá. Počas tejto doby totiž stráca časť svojich kvalít (hlavne elasticitu) v dôsledku zmien teplôt, v ktorých je umiestnený a neustáleho napätia, ktoré sa vplyvom hry počas tejto doby značne znižuje. Výplet nie je prispôsobený rakete. Výplet je prispôsobený štýlu hry a osobným preferenciám.
Typy výpletov
Existujú rôzne typy strún z hľadiska materiálu, z ktorého sú vyrobené, a spôsobu štruktúry. Z hľadiska použitých materiálov možno rozlišovať najmenej pohodlné polyesterové struny a pohodlnejšie mäkšie syntetické a nylonové struny. Medzi najpohodlnejšie ale aj veľmi drahé patria prírodné výplety, ktoré sú zároveň najmenej odolné. Z konštrukčného hľadiska možno struny rozdeliť na monofilové a „multifilamentové“ (multifilamentové – veľmi pohodlné s dobrou kombináciou hrateľnosti a odolnosti). Medzi týmito extrémami existujú rôzne variácie: od jadra s jedným obalom, s viacerými obalmi, s dodatočne tvarovaným vonkajším obalom (napr. v tvare kocky), až po použitie materiálov z rôznych materiálov v rovnakom reťazci.
Napnutie výpletu
Napnutie struny je dôležité z hľadiska kontroly a sily úderu, pružnosti a odolnosti struny. Zníženie napätia výpletu má za následok, že struna lepšie tlmí vibrácie a stáva sa pružnejšou. Vytvára sa „efekt trampolíny“, ktorý súčasne zvyšuje silu úderu a znižuje kontrolu. Zvyšovanie sily vyvoláva opačnú reakciu.
Meranie výpletu
Priemer strún ovplyvňuje najmä pevnosť a pružnosť výpletu. Udáva sa v milimetroch a pohybuje sa medzi 1,05-1,4 mm.
Vlastnosti struny podľa hrúbky:
1. Čím je struna hrubšia, tým väčšiu odolnosť ponúka, na úkor sily, kontroly, pocitu a pohodlia.
2. Tenšie struny poskytujú lepší komfort, pocit, kontrolu, tlmenie vibrácií a silu úderu.
Hráči, ktorí hrajú radi rotované údery, by mali používať tenšie struny, pretože čím je struna tenšia, tým ľahšie sa loptička roztočí. Treba spomenúť, že pri výbere hrúbky vypletu treba brať do úvahy počet strún (vzor strún), keďže tenšie struny budú lepšie s väčším počtom strún.
Hrateľnosť a odolnosť strún
Mnoho spoločností používa označenie hrateľnosť a odolnosť. Bohužiaľ, čím je struna „hrateľnejšia“ (pružnejšia, pohodlnejšia, s dobrým výkonom), tým je menej odolná. Monofilové, hrubé polyesterové struny majú najvyššiu odolnosť. Najväčšiu „hrateľnosť“ majú tenké multifilamenty a prírodné struny. Všetky struny aktuálne dostupné na trhu sú kombináciou týchto dvoch parametrov a kompromisom medzi hrateľnosťou a odolnosťou. Na trhu neexistuje výplet, ktorý by bol kompletný z hľadiska hrateľnosti a zároveň odolnosti.
Pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri vypletaní
1. Tenšie struny uľahčujú rotácie.
2. Mäkšie struny absorbujú vibrácie lepšie ako tvrdé struny.
3. Tenšie alebo pružnejšie struny vám zaistí rýchlejšiu loptu.
4. S viacerými strunami budú lepšie tenšie struny.
5. Pre menšie hlavy je lepšie voliť tenšie struny.
6. S tvrdým rámom nie sú vhodné veľmi tvrdé a hrubé struny.
7. Hrubé (vrúbkované) struny dávajú lopte väčšiu rotáciu.
8. Tvrdá, jednovláknová struna zvyšuje odolnosť.
9. Viacvláknové struny sú pohodlnejšie, ale menej odolné.
10. Pružná struna poskytuje lepšie zrýchlenie ako tvrdá struna.
11. Hustý vzor výpletu (napr. 18/20) zvýši našu kontrolu, ale zníži dynamiku úderu a rotáciu.
12. Redšie vzory výpletu (napr. 16/19) zvýšia dynamiku, silu úderu a rotáciu lopty, ale za cenu nižšej kontroly.
13. Väčšia hlava rakety pomôže zvýšiť dynamiku a rotáciu loptičky za cenu kontroly nad ňou.
14. Väčšie napätie struny dáva väčšiu kontrolu nad loptou, ale znižuje silu, dynamiku a rotáciu. Vyššie napätie struny taktiež znižuje herný komfort.
15. Slabšie napätie struny znižuje kontrolu nad loptou. Namiesto toho získame lepšiu dynamiku a rotáciu, pretože loptička je na výplete dlhšiu dobu a viac sa „zahryzne“ do rakety.
16. Tenšia struna bude mať pozitívny vplyv na zdravie hráčov, pretože pohltí viac vibrácií. Tenká struna má však nízku životnosť.
17. Silnejší výplet zvýši odolnosť.
18. Pružnejšie vypletenie nám pomôže dosiahnuť väčší herný komfort, dôležitý pre ľudí s „tenisovým s lakťom“ alebo s boľavým ramenom. Dosiahneme aj väčšiu dynamiku a rotáciu, ale za cenu horšej trvanlivosti struny.
19. Tuhé napnutie struny vám umožní dosiahnuť väčšiu trvanlivosť na úkor dynamiky a komfortu hry.