Vrátenie do  30 dní
Vrátenie do 30 dní
Viac ako 17.000 produktov

DÁMY A PÁNI VÍTAJTE NA AUSTRALIAN OPEN!

Začíname ďalšiu sezónu tenisových súťaží a ako vždy, v harmónii so slnkom, vitajte v Austrálii! Tento rok nám Australian Open ponúka ešte viac vzrušenia ako predtým! Už len pár týždňov nás delí od rozhodnutia, či Novak Djokovič dosiahne na svojom obľúbenom turnaji svoj 10. titul a v počte grandslamových titulov sa vyrovná bezkonkurenčnému Rafovi. Predvedie svetová jednotka Iga Swiatek rovnakú fenomenálnu formu ako vlani a získa ďalšie prvenstvo? Tešíme sa!

Majstrovstvá sveta v tenise

Ako je všeobecne známe, Australian Open – hraný na kurtoch v Melbourne v druhej polovici januára – je jedným z najprestížnejších tenisových turnajov na svete, ktorý tvorí spolu s Wimbeldonom, Roland Garros a US Open tzv. Grand Slam. Zamyslel sa však niekto, kto a kedy rozhodol, kde sa bude konať tento najúžasnejší tenisový turnaj? A prečo sa pre tenisové turnaje vžil typický bridžový výraz „Grand Slam“? Rozlúštili sme tieto záhady.

Začiatkom 20. storočia kvôli rastúcej popularite tenisu britská a francúzska tenisová asociácia spolu s tou austrálskou, okrem iného, vytvorili Medzinárodnú tenisovú federáciu, ktorej prvé stretnutie sa konalo v roku 1913. Vznikli tri turnaje, ktoré boli označované ako „majstrovstvá sveta“: Majstrovstvá sveta na tráve, hrané na trávnatých dvorcoch vo Wimbledone, Majstrovstvá sveta na antukových kurtoch v Paríži a Majstrovstvá sveta na krytom dvorci, hrané na vnútornom, vtedy drevenom povrchu. Keď sa však ukázalo, že majstrovstvá sveta na krytom dvorci nepriťahujú dobrých hráčov a naopak, americký a austrálsky tenis sú čoraz úspešnejšie, došlo k zmenám - predtým zavedené 3 turnaje boli zrušené, tiež aj národné majstrovstvá Veľkej Británie a Francúzska. Na ich mieste vznikla Austrália a USA.

Od hrania kariet až po tenis

Pojem „Grand Slam“ pochádza z kartovej hry Bridge a znamená ponúkať a vyhrať všetky možné ligy. Prvýkrát bol použitý v kontexte tenisu v roku 1933, keď Austrálčan Jack Crawford vyhral majstrovstvá Austrálie, Francúzska a Wimbledonu a dostal sa do finále majstrovstiev USA proti Britovi Fredovi Perrymu. V predvečer finále novinár John Kieran, nadšený hráč bridžu, napísal pre New York Times, že „ak Crawford dnes porazí Perryho, bude to niečo ako grndslamové víťazstvo na kurtoch“ Crawford nakoniec prehral. Keďže sa ukázalo, že to bol Perry, ktorý sa stal prvým hráčom, ktorý vyhral štyri tituly (hoci nie v tom istom kalendárnom roku), výraz sa začal používať v hovorovom jazyku. Teraz sa používa na označenie štyroch najprestížnejších tenisových turnajov na svete.

Australian Open – Happy Slam

Australian Open je prvý grandslamový turnaj roka, ktorý sa každoročne hrá v Melbourne Parku v austrálskom hlavnom meste. Turnaj obsahuje zápasy dvojhry mužov a žien, štvorhru mužov, štvorhru žien a zmiešanú štvorhru, juniorské majstrovstvá, podujatia na invalidnom vozíku a tiež zápasy tenisových legiend a exhibičné zápasy.

Úvodný ročník tohto turnaja sa konal v novembri 1905 na trávnatých kurtoch Warehouseman's Cricket Ground v Melbourne. Od roku 1988 sa AO hrá v Melbourne Parku na tvrdých ihriskách s výraznou modrou farebnou schémou.

AO, niekedy označovaný ako „ázijsko-pacifický Grand Slam“, sa stal známym pre svoju modernosť, keďže ide o prvý grandslamový turnaj, ktorý využíval hru v hale a inštaloval posuvné strechy na hlavných kurtoch na ochranu pred dažďom a nebezpečným teplom. Je to tiež prvý grandslamový turnaj, na ktorom sa mužské finále hrá v noci. Je to tiež prvý turnaj, ktorý zaviedol elektronickú linku pre čiarových rozhodcov pomocou vylepšenej verzie technológie „Jastrabie oko“.

Australian Open sa často nazýva „Happy Slam“, pretože väčšina hráčov ho jednoducho miluje. Po prvé, AO je prvým Grand Slamom roka, takže hráči sú svieži a pripravení začať sezónu. Ako sezóna postupuje, objavujú sa zranenia a problémy, no hráči vstupujú na kurty v Melbourne svieži, vo výbornej forme a pripravení začať novú sezónu. Okrem toho hráči milujú aj umiestnenie kurtov. Na rozdiel od svojich náprotivkov v Paríži, Londýne a New Yorku je Melbourne menej preplnené a pre návštevníkov je oveľa príjemnejšie. Osoba, ktorá prvýkrát použila termín „Happy slam“ pre Australian Open, nebol nikto iný ako Roger Federer – známy tým, že často prichádzal do Austrálie už na Vianoce s celou svojou rodinou!

AO šampióni

Vzhľadom na geografickú vzdialenosť Austrálie a blízkosť k Vianociam a dovolenkovej sezóne sa do turnaja na začiatku 20. storočia prihlásilo len veľmi málo zahraničných hráčov. V 20. rokoch 20. storočia cesta loďou z Európy do Austrálie trvala približne 45 dní. Dokonca aj v 60. a 70. rokoch, keď bolo cestovanie menej náročné, špičkoví hráči ako Manuel Santana, Jan Kodeš či Björn Borg prichádzali do Austrálie veľmi zriedkavo, alebo vôbec. Turnaj sa snažil prilákať špičkových hráčov až do polovice 80. rokov 20. storočia, no odvtedy sa stal jedným z najväčších športových podujatí na južnej pologuli a najnavštevovanejším grandslamovým turnajom.

V roku 1988 sa turnaj po prvýkrát konal vo Flinders Parku (neskôr premenovanom na Melbourne Park). Zmena miesta konania priniesla aj zmenu povrchu kurtu z trávnatého na tvrdý. Za zmienku stojí, že jediným hráčom, ktorý vyhral turnaj na trávnatých aj tvrdých kurtoch, bol Mats Wilander.

Neohrozeným šampiónom otvorenej éry AO je nepochybne Novak Djokovič, ktorý má na konte najviac singlových titulov na turnaji, deväť. Šesťkrát vyhrali v Austrálii Roy Emerson a Roger Federer. V ženskej dvojhre na Australian Open má najviac víťazstiev Serena Williamsová - sedem.

AO 2023 - ide o veľa

Všetky znamenia na nebi aj na zemi naznačujú, že víťazom Australian Open 2023 v mužskej dvojhre sa stane Novak Djokovič a medzi ženami Iga Swiatek.

Pravda, Rafael Nadal je obhajcom titulu, no štart španielskeho hráča je otázny. Ak bude Nadal bez zranení, bude určite favoritom na postup do finále. Netreba zabudnúť ani na 19-ročného Carlosa Alcaraza, aktuálnu svetovú jednotku, ktorý po minuloročnom úspechu na US Open bude štartovať aj na Australian Open. Alcaraz dokázal, že má na to, aby vyhral veľké tituly, ale dokáže tento rok poraziť svojho skúseného krajana a vysoko motivovaného Srba? Netreba zabúdať, že zaujímavým kandidátom na víťazstvo na Australian Open je aj Casper Ruud, ktorý sa po prehre vo finále US Open snaží rehabilitovať. Nebyť Alcaraza, Nór by bol svetovou jednotkou a má veľkú šancu byť víťazom AO. Daniil Medvedev sa dostal do dvoch predchádzajúcich finále Australian Open, no vlani podstúpil operáciu a jeho triumf na tomto podujatí sa nezdá byť veľmi pravdepodobný.

Keď prejdeme k predpovediam pre Australian Open 2023 v ženskej dvojhre, niet pochýb o tom, že Iga Swiatek je jasným favoritom. Poľka sa vlani dostala do semifinále Australian Open a určite bola sklamaná z porážky, ktorú jej pripravila Danielle Collins. Swiatek však v nasledujúcich mesiacoch ukázal výbornú formu, vyhrala Double Sunshine a následne French Open a US Open. Je ťažké dokázať, že niektorá z hráčok dokáže poraziť Igu Swiatek, ktorá bola najkonzistentnejšou a najvyrovnanejšou hráčkou na okruhu WT.Veď v roku 2022 zaznamenala rekord so 67 víťazstvami a premožiteľku našla len v deviatic stretnutiach. Ak nejakým zázrakom Iga nesiahne v Austrálii na grandslamový titul, tak veľkú šancu majú aj Naomi Osaka, Caroline Garcia či Simona Halep, hoci nad poslednou spomínanou visí čierny mrak pozitívneho dopingového testu. Za zmienku stojí aj Ons Jabeur, ktorá sa minulý rok dostala do dvoch finále, ale prehrala, a určite dúfa, že rok 2023 bude pre ňu ešte lepším rokom – môžete sa staviť, že by chcela začať novú sezónu víťazstvom na Australian Open.