Doprava zdarma od 129 €
Doprava zdarma od 129 €
Vrátenie do  30 dní
Vrátenie do 30 dní
Viac ako 17.000 produktov
Viac ako 17.000 produktov

Grand Slamy - kľúčové tenisové turnaje

Tenis je šport, ktorý už desaťročia vzrušuje milióny fanúšikov na celom svete. Aj medzi nespočetnými turnajmi a súťažami však existujú štyri podujatia, ktoré vyčnievajú nad všetkými ostatnými. Hovoríme samozrejme o grandslamových turnajoch - Australian Open, French Open (Roland Garros), Wimbledon a US Open. Tieto prestížne súťaže predstavujú vrchol tenisu a priťahujú najlepších hráčov z celého sveta. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúcej histórie každého z týchto turnajov, preskúmame obrovské ceny, ktoré ponúkajú, a preskúmame jedinečné vlastnosti kurtov, na ktorých sa tieto výnimočné podujatia hrajú.

Australian Open - Grand Slam Down Under

História: Australian Open, známy aj ako "Happy Slam" vďaka priateľskej atmosfére a letnému podnebiu, je najmladším z grandslamových turnajov. Jeho začiatky siahajú do roku 1905, keď sa prvýkrát hral ako Australasian Championships. V roku 1927 bol turnaj premenovaný na Australian Championships a od roku 1969 je známy ako Australian Open.

V prvých desaťročiach sa turnaja nezúčastňovalo mnoho špičkových hráčov kvôli vzdialenosti od Európy a Severnej Ameriky. Táto situácia sa dramaticky zmenila v otvorenej ére, ktorá sa začala v roku 1968. Odvtedy Australian Open postupne získaval na prestíži a stal sa rovnocenným partnerom ostatných grandslamových turnajov.

Za zmienku stojí, že turnaj niekoľkokrát zmenil miesto konania. Spočiatku sa hral v rôznych mestách Austrálie a Nového Zélandu, nakoniec sa v roku 1972 natrvalo usadil v Melbourne. Od roku 1988 je dejiskom súťaže Melbourne Park, predtým známy ako Flinders Park.

Ceny na Australian Open

Australian Open je známy svojimi štedrými finančnými odmenami. V roku 2024 dosiahola dotácia turnaja rekordnú výšku 86,5 milióna austrálskych dolárov. Víťazi turnajov vo dvojhre (muži aj ženy) získajú po 3,15 milióna austrálskych dolárov. To je obrovský skok v porovnaní s prvými ročníkmi turnaja, keď boli odmeny symbolické alebo neexistovali vôbec.

Dvorana Australian Open

Australian Open sa hrá na tvrdom povrchu. V súčasnosti sa používa povrch Plexicushion, ktorý v roku 2008 nahradil predtým používaný povrch Rebound Ace. Tieto kurty sa vyznačujú strednou rýchlosťou odskoku lopty, čo zvýhodňuje všestranných hráčov. Hlavnou arénou turnaja je Rod Laver Arena, pomenovaná po legendárnom austrálskom tenistovi. Tento kurt je vybavený zaťahovacou strechou, ktorá umožňuje pokračovať v hre aj v prípade dažďa alebo extrémnych horúčav.

Grand Slam Roland Garros - Red Flourish French Open

 French Open, známy aj ako Roland Garros, je druhým grandslamovým turnajom roka. Jeho história siaha do roku 1891, keď sa konali prvé majstrovstvá Francúzska v tenise. Spočiatku bol turnaj uzavretý pre hráčov mimo Francúzska, ale v roku 1925 sa otvoril pre medzinárodnú scénu.

Názov "Roland Garros" pochádza od francúzskeho priekopníka letectva, ktorý zahynul počas prvej svetovej vojny. V roku 1928, keď bol v Paríži postavený nový tenisový komplex, bol na počesť tohto hrdinu pomenovaný Roland Garros.

French Open sa považuje za fyzicky najnáročnejší grandslamový turnaj kvôli pomalému antukovému povrchu, ktorý od hráčov vyžaduje mimoriadnu vytrvalosť a trpezlivosť. Na tomto turnaji sa presadilo mnoho skvelých hráčov, najmä z krajín, kde sú antukové kurty populárne, ako napríklad Španielsko, Argentína a Brazília.

Ceny: French Open

 French Open, podobne ako ostatné grandslamové turnaje, ponúka pôsobivé finančné odmeny. V roku 2023 predstavovala dotácia turnaja 49,6 milióna eur. Víťazi turnajov jednotlivcov získali po 2,3 milióna eur. Za zmienku stojí, že French Open bol prvým grandslamovým turnajom, na ktorom sa v roku 2006 zrovnoprávnili odmeny pre mužov a ženy.

Kurty

Charakteristickým znakom Roland Garros sú antukové kurty. Tento jedinečný povrch je pomalý a technicky náročný. Lopty sa odrážajú vysoko a pomaly, čo zvýhodňuje defenzívnych hráčov a tých, ktorí dokážu loptu silno roztočiť. Hlavným dvorcom turnaja je Court Philippe Chatrier, ktorý má od roku 2020 zaťahovaciu strechu. Druhým najväčším kurtom je kurt Suzanne Lenglenovej, pomenovaný po legendárnej francúzskej tenistke.

Wimbledon - tradícia a prestíž na tráve

Wimbledon, oficiálne známy ako The Championships, Wimbledon, je najstarší a najprestížnejší tenisový turnaj na svete. Jeho história siaha do roku 1877, keď All England Lawn Tennis and Croquet Club zorganizoval prvé majstrovstvá. Spočiatku sa turnaja mohli zúčastniť len muži, ale v roku 1884 bol zavedený aj ženský turnaj.

Wimbledon je známy mnohými tradíciami. Hráči musia nosiť úplne biele oblečenie a kráľovská lóža stále zohráva dôležitú úlohu počas udeľovania cien. Turnaj je známy aj podávaním jahôd so smotanou, ktoré sa stalo neoddeliteľnou súčasťou wimbledonského zážitku.

V priebehu rokov bol Wimbledon svedkom mnohých historických momentov v tenise. Práve tu sa v roku 1980 odohralo slávne finále medzi Björnom Borgom a Johnom McEnroem, ktoré sa považuje za jeden z najlepších zápasov v histórii. V roku 2019 tu Novak Djokovič a Roger Federer odohrali najdlhšie finále v histórii turnaja, ktoré trvalo takmer 5 hodín.

Odmeny na Wimbledone

Wimbledon ponúka jedny z najvyšších cien v tenisovom svete. V roku 2023 bol cenový fond 44,7 milióna libier. Víťazi turnajov jednotlivcov získali po 2,35 milióna libier. Stojí za zmienku, že Wimbledon bol posledným z grandslamových turnajov, na ktorom sa vyrovnali odmeny pre mužov a ženy, čo sa stalo v roku 2007.

Kurty: Wimbledon je jediný grandslamový turnaj, ktorý sa hrá na trávnatých dvorcoch. Tento rýchly povrch uprednostňuje útočných hráčov s dobrým podaním a volejbalovými schopnosťami. Hlavným dvorcom je centrálny kurt, ktorý má od roku 2009 zaťahovaciu strechu. Druhým najdôležitejším kurtom je kurt č. 1, ktorý bol v roku 2019 tiež vybavený pohyblivou strechou.

Udržiavanie trávnatých kurtov na najvyššej úrovni je mimoriadne náročná úloha. Na príprave dokonalých kurtov na dvojtýždňový turnaj pracuje celoročne tím údržbárov. Tráva je starostlivo zastrihnutá na výšku 8 mm, čo zabezpečuje optimálny odskok loptičky.

US Open - americké veľké finále

US Open, posledný grandslamový turnaj v kalendárnom roku, má bohatú históriu, ktorá siaha až do roku 1881. Pôvodne bol známy pod názvom U.S. National Championship a hral sa v Newporte na Rhode Islande. V roku 1915 bol presunutý do Forest Hills v New Yorku a od roku 1978 sa koná na súčasnom mieste - v USTA Billie Jean King National Tennis Center v New Yorku.

US Open bol vždy známy inováciami. Bol to prvý grandslamový turnaj, na ktorom sa v roku 1970 zaviedol tajbrejk. Bol tiež priekopníkom v oblasti rodovej rovnosti, keďže od roku 1973 ponúka rovnaké finančné odmeny pre mužov a ženy, najmä vďaka úsiliu Billie Jean Kingovej.

Tento turnaj bol svedkom mnohých dramatických momentov v tenisovej histórii. V roku 1995 ukončil Pete Sampras finálový zápas proti Andremu Agassimu s plačom na kurte, čím vzdal hold svojmu zosnulému trénerovi. V roku 2019 19-ročná Bianca Andreescuová vo finále senzačne porazila Serenu Williamsovú a stala sa prvou kanadskou víťazkou grandslamového turnaja.

 

Dotácie US Open

US Open je známy svojimi štedrými finančnými odmenami. V roku 2023 dosiahol cenový fond rekordnú výšku 65 miliónov dolárov. Víťazi turnajov jednotlivcov získali po 3 miliónoch dolárov. Zaujímavosťou je, že US Open ponúka významné odmeny aj pre hráčov, ktorí vypadli v prvých kolách, čo má za cieľ finančne podporiť širší okruh profesionálnych tenistov.

Kurty US Open

US Open sa hrá na tvrdom povrchu. Od roku 1978 sa turnaj hral na povrchu DecoTurf, ktorý bol v roku 2020 nahradený povrchom Laykold. Tieto kurty sú považované za rýchlejšie ako kurty používané na Australian Open, čo zvýhodňuje útočných hráčov.

Hlavnou arénou turnaja je Arthur Ashe Stadium, najväčší tenisový štadión na svete, ktorý pojme viac ako 23 000 divákov. Tento kurt, rovnako ako druhý najväčší Louis Armstrong Stadium, má zaťahovaciu strechu, ktorá umožňuje pokračovať v hre aj v prípade dažďa.

Profily grandslamových turnajov - prehľad

Grand Slamy predstavujú kvintesenciu profesionálneho tenisu. Každý z nich má svoju jedinečnú históriu, tradície a vlastnosti, ktoré ho robia výnimočným. Australian Open ponúka letné vzrušenie na začiatku roka, French Open testuje odolnosť hráčov na antuke, Wimbledon pestuje tradície a eleganciu na trávnatých dvorcoch a US Open uzatvára sezónu veľkým americkým finále na tvrdom povrchu.

Tieto štyri turnaje ponúkajú nielen najväčšie finančné odmeny a prestíž v tenisovom svete, ale aj formujú kariéry hráčov. Vyhrať Grand Slam je snom každého profesionálneho tenistu a dosiahnutie kalendárneho Grand Slamu (víťazstvo na všetkých štyroch turnajoch v jednom roku) sa považuje za jeden z najväčších úspechov v športe.

Pre tenisových fanúšikov sú grandslamy nielen príležitosťou sledovať najlepších hráčov v akcii, ale aj zažiť jedinečnú atmosféru každého turnaja. Od horúceho leta v Melbourne, cez parížsku jar, londýnske jahody a smotanu až po newyorskú jeseň - každý turnaj ponúka nezabudnuteľné zážitky.

Či už ste začínajúci tenisový nadšenec alebo pokročilý hráč, pochopenie významu a histórie grandslamov vám umožní ešte viac oceniť tento nádherný šport. A kto vie - možno vás inšpirácia z týchto turnajov povzbudí k rozvoju vlastných tenisových zručností a

Čítať viac

Polia označené * sú povinné.

* Súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov spoločnosťou Strefa Tenisa

Objednávate v mene spoločnosti registrovanej v EÚ, preto sa ceny vašej objednávky v našom obchode zobrazujú bez DPH. Po objednaní dostanete spolu s tovarom faktúru s 0% DPH